Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκδρομές Διδακτική Επίσκεψη στη Βιομηχανία BAUER

Διδακτική Επίσκεψη στη Βιομηχανία BAUER

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

calendarTAVROS newTEMP

Τα τμήματα ΒΔΘ1 και ΒΔΘ2 που αποτελούνται από μαθητές της Β τάξης μηχανολόγων, ηλεκτρολόγων και οχημάτων, που έχουν επιλέξει σαν μάθημα επιλογής τη διαθεματική εργασία με τίτλο <<Ηλιακή ενέργεια>>, πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική επίσκεψη.

Η επίσκεψη έγινε την Πέμπτη 14/2/2013 στη βιομηχανία <<BAUER>> παραγωγής ηλιακών θερμοσιφώνων. Οι μαθητές παρακολούθησαν όλη την γραμμή παραγωγής. Ξεκίνησαν από την επεξεργασία της λαμαρίνας για την κατασκευή του θερμοσίφωνα. Έπειτα παρακολούθησαν την κόλληση του με argon από το ρομπότ. Οι ίδιοι οι μαθητές πραγματοποίησαν κολλήσεις με argon. Έπειτα είδαν τον ποιοτικό έλεγχο των θερμοσιφώνων για τυχόν διαρροές, πρεσάροντας τους με νερό. Είδαν τη διαδικασία μόνωσης του θερμοσίφωνα και το μοντάρισμα.

Πολύ ενδιαφέρον επίσης ήταν η κατασκευή του ηλιακού συλλέκτη. Ξεκίνησαν  από την κόλληση του σωλήνα ,την τοποθέτηση του υαλοβάμβακα και του απορροφητικού υλικού και των σωλήνων στη λαμαρίνα. έπειτα την τοποθέτηση του τζαμιού και την στεγανοποίησή του.

Οι μαθητές έλυσαν όλες τις απορίες τους και στο τέλος της επίσκεψης δήλωσαν πολύ ικανοποιημένοι.